[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 18-26 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه امید و خودپنداره بدنی در افراد ترانس سکچوالیسم با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت
سپیده ناصری، آناهیتا خدابخشی کولایی
گروه روان شناسی و علوم تربیتی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه خاتم، تهران، ایران
چکیده:   (1153 مشاهده)
 مقدمه: ترانس سکشوالیسم یک اختلال هویت جنسی است که در آن افراد به طور قطع و یقین باور دارند که جنسیت روانی آن ها با جنس آناتومی آنها در تضاد است. آنها میل شدیدی به شبیه بودن به جنس مخالف خود دارند و دوست دارند از سوی جامعه به همان جنسی که خود را متعلق به آن می دانند پذیرفته شوند. برای رسیدن به این باور دست به عمل های جراحی تغییر جنسیت می زنند. این پژوهش با هدف مقایسه امید و خودپنداره بدنی در افراد ترانس سکچوال مرد به زن و زن به مرد با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر با هدف مقایسه امید به زندگی و خود پنداره بدنی افراد ترانس سکشوال با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت انجام شده است که به این منظور افراد گروه نمونه 25 نفر بدون عمل جراحی و 25 نفر با عمل جراحی تغییر جنسیت از طریق نمونه گیری تصادفی ساده و گلوله برفی در سال 1395 در مرکز عمل جراحی تغییر جنسیت دی کلینیک واقع در بلوار میرداماد در شهر تهران انتخاب شدند که از این تعداد 25 نفر عمل نکرده، 14 نفر مرد و 11 نفر زن بودند و از 25 نفر گروه عمل کرده، 12 نفر مرد و 13 نفر زن بودند.  ابزار گردآوری داده ها پرسش نامه ی امید به زندگی اسنایدر و پرسش نامه ی خود پنداره بدنی کش بوده است، داده ها با استفاده از آزمون های آjkhkljنماتنتنلناتآماری توصیفی  و همچنین آمار استنباطی نظیر تحلیل واریانس چند متغیره (مانووا) و با نرم افزار spss نسخه 21 تحلیل شدند.
یافته ها: با توجه به دو زیر مقیاس اراده و انگیزه امید به زندگی نشان داده شد که بین زیر مقیاس اراده در افراد ترانس سکچوال با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت تفاوتی وجود ندارد( 137/0= P 288/2=(48 و 1) F) اما در زیر مقیاس انگیزه تفاوت معنادار است( 029/0= P 071/5 =(48 و 1) F). و با توجه به زیر مقیاس های خود پنداره بدنی، در ابعاد ظاهری ( 095/0= P 909/2= (48 و 1) F) و تناسبی (235/0P= 446/1 = (48 و 1) F) در افراد ترانس سکچوال با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت تفاوت معنادار نیست ولیکن در بعد سلامتی تفاوت معنادار است( 004/0= P 325/9 =(48 و 1) F) در سطح 05/0=  α.
نتیجه گیری: به طور کلی نتایج نشان داده که بین خود پنداره بدنی و امید به زندگی افراد ترانس سکشوال با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت تفاوت معنادار وجود دارد. افرادی که دچار اختلال هویت جنسی بودند و عمل جراحی تغییر جنسیت را انجام دادند خود پنداره بدنی محسوس و واضح تری نسبت به قبل از عمل دارند و همچنین امید به زندگی در آن ها نسبت به قبل از عمل افزایش یافته است.
 
واژه‌های کلیدی: امید، خود پنداره بدنی، ترانس سکچوال، تغییر جنسیت
متن کامل [PDF 649 kb]   (434 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naseri S, Khodabakhshi-koolaee A. Comparison of Hope inventory And Body image of Transsexual Individuals, with and without Reassignment Surgery. IJRN. 2018; 4 (4) :18-26
URL: http://ijrn.ir/article-1-353-fa.html

ناصری سپیده، خدابخشی کولایی آناهیتا. مقایسه امید و خودپنداره بدنی در افراد ترانس سکچوالیسم با و بدون عمل جراحی تغییر جنسیت. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1397; 4 (4) :18-26

URL: http://ijrn.ir/article-1-353-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پژوهش پرستاری توانبخشی Iranian Journal of Rehabilitation Research
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977