:: دوره 4، شماره 2 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 21-28 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی فلومتر دیجیتال برای تنظیم خودکار و دستی اکسیژن مورد نیاز برای بیماران تنفسی
محمدجواد حسین آبادی فراهانی، سمیرا رومینا، شهاب درزی رامندی
گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
چکیده:   (1034 مشاهده)
مقدمه: یکی از مشکلات مراقبتی و پایش بیماران تنفسی در شرایط اورژانسی، بیمارستانی و بستری در منزل تنظیم میزان اکسیژن مورد نیاز با فلومتر های موجود در بازار است و نیاز به مراقبت همیشگی و تعیین میزان اکسیژن مورد نیاز این بیماران به صورت دائم زیر نظر پرسنل مجرب پرستاری دارد، هدف از این مطالعه طراحی " فلومتر دیجیتال برای تنظیم خودکار و دستی اکسیژن مورد نیاز برای بیماران تنفسی" و اطمینان از ارائه اکسیژن کافی و متناسب با شرایط بیماردر هر شرایطی و در هر محیطی می‌باشد.
روش کار: این دستگاه در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به شماره ثبت اختراع 91414 مورخ 09/12/1395 به ثبت رسیده است. فلومتر دیجیتال شامل یک فلومتر، صفحه نمایشگر دیجیتالی، ورودی پالس اکسیمتر، ورودی و خروجی اکسیژن می‌باشد. میزان اکسیژن مورد نیاز بیمار بر اساس سطح اشباع هموگلوبین از اکسیژن (Spo2) که بوسیله پالس اکسیمتری تعیین شده است به صورت اتوماتیک و یا دستی به بیمار ارائه می‌گردد. نمایش میزان اکسیژن تحویلی به بیمار و نمایش تعداد ضربان قلب وی بصورت دیجیتالی و همچنین وجود سیستم اعلام هشدار صوتی نشاندهنده قطع جریان اکسیژن از دیگر کارکردهای این دستگاه می‌باشد.
یافته‌ها: با بکارگیری این وسیله نگرانی‌های حاصل از دریافت اکسیژن بیشتر و یا کمتر از حد مورد نیاز توسط بیماران بویژه بیماران بستری در منزل تا حد قابل توجهی برطرف خواهد شد.
نتیجه گیری: فلومتر دیجیتال هوشمند وسیله‌ای مطمن جهت ارائه اکسیژن مورد نیاز به بیماران تنفسی می‌باشد. ارائه اکسیژن مورد نیاز بر اساس میزان اشباع هموگلوبین از اکسیژن پایه کارکرد این وسیله می‌باشد. اجراء مطالعات کارآزمایی بالینی در خصوص کاربردهای بالینی بیشتر فلومتر دیجیتال توصیه می‌گردد.

 
واژه‌های کلیدی: اکسیژن تراپی، فلومتر، پالس اکسیمتری، پرستار
متن کامل [PDF 385 kb]   (471 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 2 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها