[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 36-43 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تور آشناسازی چند رسانه‌ای بر اضطراب بیماران مبتلا به سرطان تیروئید کاندیدید تراپی
لیلا جعفری پورزارع، حمیدرضا خانکه، کیان نوروزی تبریزی، اکبر بیگلریان، سعید فرزانه فر
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
چکیده:   (590 مشاهده)
مقدمه: اضطراب یکی از شایعترین اختلالات روانشناختی در بیماران مبتلا به سرطان می‌باشد که توجه به آن در پرستاری بسیار حائز اهمیت است. هدف این مطالعه تعیین تأثیر تور آشناسازی چند رسانه‌ای بر اضطراب بیماران مبتلا به سرطان تیروئید کاندیدید تراپی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران در سال 1396 می‌باشد.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع شبه تجربی با گروه شاهد بود. جامعه آماری کلیه بیماران مبتلا به سرطان تیروئید تحت ید تراپی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران در نیمه اول سال 1396 بود. از طریق روش نمونه گیری مبتنی بر هدف و بر اساس معیارهای ورود 50 نفر انتخاب و به صورت تصادفی با استفاده از بلوک تصادفی شده در دو گروه مداخله و شاهد قرار گرفتند. برای گروه مداخله تور آشناسازی چند رسانه‌ای از طریق فیلم ویدئویی و پمفلت به مدت 21 دقیقه و 8 ثانیه انجام شد. نمونه‌ها قبل و بعد از مداخله، پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر را تکمیل کردند. داده‌ها با نسخه 19 نرم‌افزار آماری SPSS و با استفاده از آزمون‌های آماری کای اسکوئر، دقیق فیشر، تی مستقل و زوجی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه مداخله و شاهد از نظر توزیع متغیرهای زمینه‌ای تفاوتی وجود نداشت. میانگین میزان اضطراب قبل از مداخله درگروه مداخله (92/6 ± 7/96) و در گروه شاهد (66/3 ± 5/97) بود که بعد از مداخله در گروه مداخله به (84/8 ± 00/74) و در گروه شاهد به (6/4 ± 3/96) رسید و این اختلاف در گروه مداخله معنی دار بود (001/0 > P).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده می‌توان ذکر نمود که تور آشناسازی چندرسانه‌ای در کاهش میزان اضطراب بیماران مبتلا به سرطان تیروئید کاندیدید تراپی مؤثر است. بنابراین می‌توان روش به کار گرفته شده در پژوهش حاضر را به عنوان یک روش ساده، غیر تهاجمی، کم هزینه و مؤثر در کاهش اضطراب بیماران مبتلا به سرطان تیروئید کاندیدید تراپی را به پرستاران پیشنهاد نمود.
 
واژه‌های کلیدی: تور آشناسازی چند رسانه‌ای، اضطراب، سرطان تیروئید، ید تراپی
متن کامل [PDF 838 kb]   (280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari Pourzare S L, Khankeh H R, Nourozi Tabrizi K, Biglarian A, Farzaneh Far S. Effect of Multimedia Orientation Tour on Anxiety of Patients with Thyroid Cancer of Candidate Iodine Therapy. IJRN. 2018; 4 (4) :36-43
URL: http://ijrn.ir/article-1-324-fa.html

جعفری پورزارع لیلا، خانکه حمیدرضا، نوروزی تبریزی کیان، بیگلریان اکبر، فرزانه فر سعید. تأثیر تور آشناسازی چند رسانه‌ای بر اضطراب بیماران مبتلا به سرطان تیروئید کاندیدید تراپی. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1397; 4 (4) :36-43

URL: http://ijrn.ir/article-1-324-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پژوهش پرستاری توانبخشی Iranian Journal of Rehabilitation Research
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937