[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 10-17 برگشت به فهرست نسخه ها
خطاهای دارویی در پرستاران بیمارستان امام خمینی سقز و عوامل مرتبط با آن
محمد فرج زاده، رضا قانعی قشلاق، سحر دالوند، سرکوت غوثی، منصور محمدزاده، هاله رشادی
مرکز تحقیقات مراقبت های بالینی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج
چکیده:   (954 مشاهده)
مقدمه: دارو دادن و فرآیند صحیح تجویز آن یکی از اقدامات پایه پرستاری است که نیاز به استفاده از دانش، تکنیک و مهارت لازم را دارد. یکی از شایع‌ترین خطاهای پزشکی و پرستاری خطای دارویی است. این مطالعه با هدف بررسی میزان خطاهای دارویی در پرستاران بیمارستان امام خمینی سقز و عوامل مرتبط با آن انجام شد.
روش کار: در این مطالعه که در سال 1396 و به صورت توصیفی تحلیلی انجام شد 210 نفر از پرستاران بیمارستان امام خمینی سقز با روش سرشماری وارد مطالعه شدند. جهت گردآوری داده‌ها از پرسشنامه جمعیت شناختی، پرسشنامه خطای تجویز دارو در شش ماه گذشته و پرسشنامه عوامل مؤثر در بروز خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم افزار SPSS ویرایش 16 و آزمون‌های آمار توصیفی و آزمون‌های تی مستقل، کای اسکوئر و آزمون دقیق فیشر انجام شد. 05/0 = P به عنوان سطح معناداری در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که 104 نفر (6/49%) از پرستاران در شش ماه گذشته حداقل یک اشتباه دارویی داشته‌اند و شایع‌ترین نوع اشتباهات دارویی آن‌ها به سرعت انفوزیون مربوط می‌شد. نتایج پژوهش نشان داد که در بین ابعاد مؤثر بر خطاهای دارویی از دیدگاه پرستاران بیش‌ترین نمره به خطاهای مربوط به بیمار و شرایط بخش، شرایط فردی و روانی پرستاران و خطاهای مربوط به دارو و پزشکان مربوط می‌شد. هم چنین نتایج پژوهش نشان دادند که میزان اشتباهات دارویی با متغیر سابقه کار و تعداد ساعت اضافه کاری (001/0 > P) و نوع شیفت کاری (024/0 = P) ارتباط معنادار دارد.
نتیجه گیری: با توجه به بالا بودن فراوانی خطاهای دارویی بویژه در پرستاران نوبت کاری و هم چنین دخیل بودن خطاهای مربوط به بیمار و شرایط بخش و هم چنین شرایط فردی و روانی در بروز این خطاها، لازم است مدیریت بیمارستان‌ها نسبت به فراهم کردن استانداردهای لازم مانند تناسب نسبت پرستار به بیمار و آموزش‌های مداوم در مورد نحوه انفوزیون داروها اقدام نمایند.
 
واژه‌های کلیدی: خطاهای دارویی، پرستار، عوامل مرتبط
متن کامل [PDF 508 kb]   (331 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farajzadeh M, Ghanei R, Dalvand S, Sarkawt Ghawsi S, Mohammadzadeh M, Reshadi H. Medication Errors in Nurses of Imam Khomeini Hospital of Saghez and its Related Factors. IJRN. 2018; 4 (4) :10-17
URL: http://ijrn.ir/article-1-362-fa.html

فرج زاده محمد، قانعی قشلاق رضا، دالوند سحر، غوثی سرکوت، محمدزاده منصور، رشادی هاله. خطاهای دارویی در پرستاران بیمارستان امام خمینی سقز و عوامل مرتبط با آن. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1397; 4 (4) :10-17

URL: http://ijrn.ir/article-1-362-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پژوهش پرستاری توانبخشی Iranian Journal of Rehabilitation Research
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937