دوره 6، شماره 4 - ( 4-1399 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 49-58 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafar Tabatabaei T S, Akbari S, Ghorbani M, Nasirfam N, Esmaili F. Effect of Psycho-Social Rehabilitation on Psychological Well-being, Mental Health and Body Image Concern in Mastectomized Women. IJRN. 2020; 6 (4) :49-58
URL: http://ijrn.ir/article-1-553-fa.html
جعفر طباطبایی تکتم سادات، اکبری سالومه، قربانی مریم، نصیرفام ناهید، اسمعیلی فاطمه. تاثیر توانبخشی روانی- اجتماعی بر بهزیستی روانشناختی، سلامت روان و نگرانی از تصویر بدنی در زنان ماستکتومی‌شده. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1399; 6 (4) :49-58

URL: http://ijrn.ir/article-1-553-fa.html


استادیار، گروه روانشناسی، واحد بیرجند، دانشگاه آزاد اسلامی، بیرجند، ایران toktamtabatabaee@yahoo.com
چکیده:   (1507 مشاهده)
چکیده
مقدمه: سرطان پستان از شایع‌ترین تورمورهای بدخیم در زنان است که روش درمان رایج آن ماستکتومی می‌باشد. زنان ماستکتومی‌شده دارای مشکلات روانشناختی زیادی هستند. با توجه به اثربخشی رویکرد توانبخشی روانی- اجتماعی، پژوهش حاضر با هدف تعیین تاثیر توانبخشی روانی- اجتماعی بر بهزیستی روانشناختی، سلامت روان و نگرانی از تصویر بدنی در زنان ماستکتومی‌شده انجام شد.
روش کار: روش مطالعه حاضر نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعه پژوهش زنان ماستکتومی‌شده در بیمارستان پاستورنو شهر مشهد در سال 1397 بودند. از میان اعضای جامعه تعداد 50 نفر پس از بررسی ملاک‌های ورود به مطالعه با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و با روش تصادفی ساده در دو گروه مساوی جایگزین شدند. گروه آزمایش 8 جلسه 90 دقیقه‌ای تحت برنامه توانبخشی روانی- اجتماعی قرار گرفت و گروه کنترل آموزشی ندید. داده‌ها با استفاده از فرم جمعیت‌شناختی و پرسشنامه‌های بهزیستی روانشناختی، سلامت روان و نگرانی از تصویر بدنی جمع‌آوری و با آزمون‌های آماری خی‌دو، تی تست و تحلیل کوواریانس چندمتغیری تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین گروه‌های آزمایش و کنترل از نظر سن، تحصیلات و مدت زمان گذشته از عمل ماستکتومی در زنان ماستکتومی‌شده تفاوت معنی‌داری وجود نداشت (0/05P>). همچنین، در مرحله پیش‌آزمون گروه‌های آزمایش و کنترل از نظر بهزیستی روانشناختی، سلامت روان و نگرانی از تصویر بدنی تفاوت معنی‌داری نداشتند (0/05P>)، اما در مرحله پس‌آزمون از نظر هر سه متغیر تفاوت معنی‌داری داشتند  (0/05P<). به عبارت دیگر، برنامه توانبخشی روانی- اجتماعی باعث بهبود بهزیستی روانشناختی و سلامت روان و کاهش نگرانی از تصویر بدنی در زنان ماستکتومی‌شده شد (0/05P<).
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج، استفاده از رویکرد توانبخشی روانی- اجتماعی در کنار سایر رویکردهای آموزشی و درمانی توسط درمانگران و متخصصان سلامت برای بهبود ویژگی‌های روانشناختی مختلف به‌ویژه بهبود بهزیستی روانشناختی و سلامت روان و کاهش نگرانی از تصویر بدنی گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله زنان ماستکتومی‌شده می‌تواند موثر واقع شود.
متن کامل [PDF 1498 kb]   (475 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1398/7/25 | پذیرش: 1398/12/14 | انتشار: 1399/4/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Rehabilitation Research

Designed & Developed by : Yektaweb