دوره 8، شماره 1 - ( پاییز 1400 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 15-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Arab Ghahestany D, Borjali A, Sohrabi F, Rezaee O, Delavar A, Abbasi A, et al . The Effectiveness of Community Re-entry Program (CRP) in Increasing Preparedness for Discharge and Post-discharge Coping in Patients with Schizophrenia Spectrum Disorders. IJRN. 2021; 8 (1) :1-15
URL: http://ijrn.ir/article-1-666-fa.html
عرب قهستانی داود، برجعلی احمد، سهرابی فرامرز، رضایی امید، دلاور علی، عباسی عاطفه، و همکاران.. اثربخشی برنامه بازگشت به اجتماع در افزایش آمادگی برای ترخیص و سازگاری پس از ترخیص در بیماران مبتلا به اختلالات طیف اسکیزوفرنیا. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1400; 8 (1) :15-1

URL: http://ijrn.ir/article-1-666-fa.html


دکتری تخصصی روانشناسی، گروه روانشناسی بالینی و عمومی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران a_ghahestany@yahoo.com
چکیده:   (883 مشاهده)
مقدمه و هدف: درمانهای روانپزشکی متعارف در درمان اختلالات طیف اسکیزوفرنیا با ضعف هایی مواجه اند و در حیطه های مهارت آموزی و جامعه محور تاثیر چندانی ندارند. به همین دلیل پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش برنامه بازگشت به اجتماع ( CRP ) به عنوان یک روش مکمل درمانی جامعه محور در افزایش آمادگی برای ترخیص و سازگاری پس از ترخیص در بیماران مبتلا به اختلالات طیف اسکیزوفرنیا صورت گرفت.
روش کار: جامعه آماری کارآزمایی بالینی تصادفی ( RCT ) حاضر شامل تمام بیماران اسکیزوفرنیا بستری در بیمارستان رازی در سال 1396 بود. تعداد 80 نفر از بیماران به روش تصادفی ساده انتخاب و به صورت تصادفی و مساوی در گروه های آزمایش و کنترل گمارش شدند. روش مداخله ای مورد استفاده، برنامه بازگشت به اجتماع بود که به صورت گروهی در کنار درمان روانپزشکی متعارف در گروه آزمایش اجرا شد، در حالی که بیماران گروه کنترل صرفاً تحت درمان روانپزشکی متعارف قرار گرفتند. ابزارهای اندازه گیری پژوهش شامل فرم اطلاعات جمعیت شناختی، آزمون برنامه بازگشت به اجتماع، جدول روزانه برنامه بازگشت به اجتماع، و جدول ارزیابی ناتوانی سازمان جهانی بهداشت بود. دفعات پرخاشگری بیماران پس از خروج از بیمارستان نیز در فواصل یک، سه، و شش ماه پس از خروج از بیمارستان از طریق مصاحبه تلفنی با خانواده بیماران تعیین و ثبت شد.
یافته ها: اجرای برنامه بازگشت به اجتماع در ترکیب با درمان روانپزشکی متعارف بر مولفه های آمادگی برای ترخیص (شامل آمادگی برای ترخیص، و آگاهی در مورد بیماری، علائم عود و اطلاعات دارویی) ( 0/01=p) و سازگاری (شامل افزایش توانایی و ارتقای عملکرد، توانایی طرح ریزی برنامه روزانه، میزان پرخاشگری) (0/01=p) نسبت به گروه کنترل موثرتر بود.
نتیجه گیری: به منظور جبران نقطه ضعف درمان روانپزشکی متعارف در افزایش آمادگی برای ترخیص و سازگاری پس از ترخیص بیماران مبتلا به اختلالات طیف اسکیزوفرنیا میتوان از درمانهای مکمل غیردارویی از جمله برنامه بازگشت به اجتماع بهره گرفت.
متن کامل [PDF 1319 kb]   (536 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: توانبخشی روانی
دریافت: 1400/3/16 | پذیرش: 1400/7/12 | انتشار: 1400/9/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Rehabilitation Research

Designed & Developed by : Yektaweb