دوره 8، شماره 4 - ( تابستان 1401 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 75-65 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moosefid M, Mehrmohammadi M. Predicting social well-being based on health-oriented lifestyle and irrational beliefs in women with panic disorder. IJRN 2022; 8 (4) :65-75
URL: http://ijrn.ir/article-1-700-fa.html
موسفید منصور، مهرمحمدی مجید. پیش‌بینی بهزیستی اجتماعی بر اساس سبک‌زندگی سلامت‌محور و باورهای غیرمنطقی در زنان مبتلا به اختلال پانیک. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری 1401; 8 (4) :75-65

URL: http://ijrn.ir/article-1-700-fa.html


استادیار، گروه روانشناسی، واحد بهبهان، دانشگاه آزاد اسلامی، بهبهان، ایران majidmehrmohammadi@yahoo.com
چکیده:   (777 مشاهده)
مقدمه و هدف: اختلال پانیک یکی از اختلال‌های اضطرابی ناشی از حملات مکرر و ناگهانی ترس و اضطراب است و مبتلایان به آن دچار افت سلامت و بهزیستی می‌شوند. بنابراین، هدف پژوهش حاضر پیش‌بینی بهزیستی اجتماعی بر اساس سبک‌زندگی سلامت‌محور و باورهای غیرمنطقی در زنان مبتلا به اختلال پانیک بود.
روش کار: این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه پژوهش زنان مبتلا به اختلال پانیک مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره شهر اهواز در سال 1400 بودند. نمونه پژوهش 150 نفر بودند که پس از بررسی ملاک‌های ورود به مطالعه با روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. داده‌ها با پرسشنامه بهزیستی اجتماعی کی‌یز، پروفایل سبک‌زندگی سلامت‌محور والکر و همکاران و پرسشنامه باورهای غیرمنطقی جونز جمع‌آوری و با روش‌های ضرایب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه در نرم‌افزار SPSS نسخه 24 تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که سبک‌زندگی سلامت‌محور و هر شش بعد آن با بهزیستی اجتماعی در زنان مبتلا به اختلال پانیک رابطه مثبت و معنادار و باورهای غیرمنطقی و هر ده بعد آن با بهزیستی اجتماعی آنان رابطه منفی و معنادار داشتند (0/05P<). همچنین، سبک‌زندگی سلامت‌محور و باورهای غیرمنطقی، ابعاد سبک‌زندگی سلامت‌محور و ابعاد باورهای غیرمنطقی به‌ترتیب توانستند 54 درصد، 46 درصد و 59 درصد از تغییرات بهزیستی اجتماعی در زنان مبتلا به اختلال پانیک را پیش‌بینی کنند (0/001P<).
نتیجه‌گیری: نتایج نشان‌دهنده نقش موثر سبک‌زندگی سلامت‌محور و باورهای غیرمنطقی در پیش‌بینی بهزیستی اجتماعی زنان مبتلا به اختلال پانیک بود. بنابراین، برای بهبود بهزیستی اجتماعی مبتلایان به اختلال پانیک می‌توان میزان سبک‌زندگی سلامت‌محور را آنها افزایش و میزان باورهای غیرمنطقی آنان را کاهش داد.

 
متن کامل [PDF 304 kb]   (141 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پرستاری توانبخشی
دریافت: 1400/11/22 | پذیرش: 1401/2/20 | انتشار: 1401/4/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Rehabilitation Research

Designed & Developed by : Yektaweb