دوره 9، شماره 3 - ( بهار 1402 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 122-110 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadyari S, Shakibirad A, Nemati N. The effect of the STOP-X program on knee valgus, static and dynamic balance in military cadets with dynamic knee valgus deficiency. IJRN 2023; 9 (3) :110-122
URL: http://ijrn.ir/article-1-748-fa.html
محمدیاری سجاد، شکیبی راد عباس، نعمتی نظام. اثر برنامه استاپ-ایکس بر والگوس زانو، تعادل ایستا و پویا در دانشجویان نظامی با نقص والگوس داینامیک زانو. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1402; 9 (3) :110-122

URL: http://ijrn.ir/article-1-748-fa.html


دکتری آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران artin.nemati@yahoo.com
چکیده:   (947 مشاهده)
مقدمه: کینماتیک فرود، تعادل ایستا و پویا از عوامل خطرزای بروز آسیب های زانو در سربازان و نظامیان محسوب می­شوند. هدف این مطالعه، بررسی اثر برنامه پیشگیری از آسیب استاپ-ایکس بر والگوس زانو، تعادل ایستا و پویا در دانشجویان نظامی با نقص والگوس داینامیک زانو بود.
روش ­کار: مطالعه حاضر از نوع نیمه تجربی بود. در ابتدا 116 نفر از دانشجویان ارزیابی شدند و در نهایت 40 فرد مبتلا به نقص والگوس داینامیک زانو انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه تجربی (20 نفر) و کنترل (20 نفر) تقسیم شدند. از آزمون های پرش-فرود، باس استیک و آزمون تعادل وای برای سنجش زاویه والگوس داینامیک زانو، تعادل ایستا و پویا در ابتدا و انتهای مطالعه استفاده شد. پس از ارزیابی متغیرها در پیش آزمون، گروه تجربی به مدت 8 هفته از برنامه استاپ-ایکس در بخش گرم کردن استفاده کردند و گروه کنترل در این مدت به گرم کردن رایج خود پرداختند و در انتها مجددا مورد ارزیابی قرار گرفتند. از آزمون های آنکوا و تی همبسته برای ارزیابی تغییرات استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان دادند که کاهش معنی داری در زاویه والگوس زانو (0/001=P) و افزایش معنی داری در تعادل ایستا (0/01=P) و پویا (0/001=P) در گروه تجربی در مقایسه با گروه کنترل در پس آزمون مشاهده شد. همچنین کاهش معنی داری در زاویه والگوس زانو (0/01=P) و افزایش معنی داری در تعادل ایستا (0/01=P) و پویا (0/01=P) در گروه تجربی در پس آزمون در مقایسه با پیش آزمون مشاهده شد اما این تغییرات در گروه کنترل معنی دار نبود (0/05<P).
نتیجه گیری: اجرای برنامه پیشگیری از آسیب استاپ-ایکس می­تواند باعث بهبودی زاویه والگوس زانو، زمان تعادل ایستا و تعادل پویا در دانشجویان نظامی شود، بنابراین برنامه استاپ-ایکس می­تواند در کاهش عوامل خطرزای بروز آسیب های زانو در دانشجویان نظامی موثر باشد.
 
متن کامل [PDF 405 kb]   (469 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1401/6/19 | پذیرش: 1401/10/17 | انتشار: 1401/12/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Rehabilitation Research

Designed & Developed by : Yektaweb