دوره 9، شماره 4 - ( تابستان 1402 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourfahimi A, Khaneh Keshi A, Homayouni A. The mediating role of perceived social support in the relationship between mindfulness and body image concerns in amputees. IJRN 2023; 9 (4) : 7
URL: http://ijrn.ir/article-1-793-fa.html
پورفهیمی افروز، خانه کشی علی، همایونی علیرضا. نقش واسطه ای حمایت اجتماعی ادراک شده در رابطه بین ذهن آگاهی و نگرانی از تصویر بدن درافرادبا قطع عضو. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1402; 9 (4)

URL: http://ijrn.ir/article-1-793-fa.html


استادیار، گروه روانشناسی، واحد بهبهان ، دانشگاه آزاد اسلامی، بهبهان، ایران Alikh2447@gmail.com
چکیده:   (865 مشاهده)
مقدمه: تصویر بدنی یکی از ابعاد مهم سلامت روان افراد می باشد و کسانی که دچار قطع عضو می شوند با مشکلات متعددی در رابطه با نگرانی از تصویر بدن روبرو می‌گردند. لذا پژوهش حاضر با هدف تدوین روابط ساختاری ذهن آگاهی با نگرانی از تصویر بدن در افراد با قطع عضو با نقش واسطه ای حمایت اجتماعی ادراک شده انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع توصیفی همبستگی به روش مدل یابی معادلات ساختاری بود. جامعه آماری این پژوهش را افراد دچارقطع عضومراجعه کننده به مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر تهران در سال1401تشکیل دادند و تعداد 260 نفر به روش نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند. برای جمع آوری داده‌ها از پرسشنامه نگرانی از تصویر بدن لیتلتون وپرسشنامه پنج وجهی ذهن آگاهی بائر وپرسشنامه مقیاس چندبعدی حمایت اجتماعی ادراک شده زیمت استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده ها نیز با کمک نرم افزارهای SPSS18 و  AMOS23 و آزمون معادلات ساختاری انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که مدل پژوهش دارای برازش است و مدل علی رابطه بین ذهن آگاهی، حمایت اجتماعی ادراک شده و نگرانی از تصویر بدن در افراد دارای قطع عضو تایید شد. همچنین ذهن آگاهی و حمایت اجتماعی ادراک شده بر نگرانی ازتصویر بدن تاثیر مستقیم دارند و نیز ذهن آگاهی از طریق حمایت اجتماعی ادراک شده بر نگرانی از تصویر بدنی تاثیر غیر مستقیم دارد.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاکی از اهمیت نقش ذهن آگاهی و حمایت اجتماعی ادراک شده بر نگرانی از تصویر بدن افراد دارای قطع عضو می باشد. با توجه به نتایج بدست آمده اجرای برنامه‌هایی به منظور بهبود ذهن آگاهی و حمایت اجتماعی ادراک شده در افراد دارای قطع عضو می تواند منجر به کاهش نگرانی از تصویر بدن در آنان شود.
 
شماره‌ی مقاله: 7
متن کامل [PDF 351 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: روانشناسی در پرستاری توانبخشی
دریافت: 1401/12/1 | پذیرش: 1402/3/6 | انتشار: 1402/5/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Rehabilitation Research

Designed & Developed by : Yektaweb