دوره 8، شماره 3 - ( بهار 1401 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Javadian S R, Kafi F S, Babaeian N, Kalateh Sadati A. Coping Strategies of Mothers of Children with Autism: a Qualitative Study. IJRN. 2022; 8 (3)
URL: http://ijrn.ir/article-1-678-fa.html
جوادیان سیدرضا، کافی فرشته السادات، بابائیان نسرین، کلاته ساداتی احمد. نحوه مواجهه مادران با اختلال اوتیسم فرزند: یک مطالعه کیفی. نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری. 1401; 8 (3)

URL: http://ijrn.ir/article-1-678-fa.html


استادیار مددکاری اجتماعی، گروه جامعه شناسی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه یزد، یزد، ایرانjavadian@yazd.ac.ir
چکیده:   (188 مشاهده)
مقدمه: مادران به عنوان عضوی از خانواده بیش از سایر اعضای خانواده تحت تاثیر کودک مبتلا به اختلال اوتیسم قرار می‌گیرند. آنان در مواجه با این اختلال واکنش­های متفاوتی از خود نشان می­دهند. لذا این پژوهش با هدف مطالعه واکنش­های مقابله­ای مادران دارای فرزند مبتلا به اختلال اوتیسم شکل گرفت.
روش کار: پژوهش با روش کیفی از نوع تحلیل محتوای متعارف انجام گرفت. مشارکت­کنندگان شامل 33­ مادر دارای کودک مبتلا به اختلال اوتیسم با میانگین سنی فرزند ­7 سال، در استان یزد بودند. این افراد با روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب شده و سپس مورد مصاحبه نیمه ساختاریافته قرار گرفتند. نمونه­گیری تا اشباع داده­ها و طبقات ادامه پیدا کرد. ابتدا متن مصاحبه­های موجود مطالعه و کلمه به کلمه و جمله به جمله مورد بررسی و تحلیل محتوا قرار گرفت. با استخراج  طبقه­ها و نشانگرهای موجود در متن جهت رسیدن به پاسخ مطلوب برای پرسش اصلی تحقیق از طریق توصیف نظرات مصاحبه­شوندگان تلاش شد. داده­ها با روش استقرایی مورد تحلیل قرار گرفتند. این فرآیند شامل کدگذاری باز، ایجاد طبقه­ها و انتزاع است. هر طبقه با استفاده از کلمات نمایانگر محتوا نامگذاری شد. زیر طبقات مشابه با هم تحت عنوان یک طبقه دسته بندی شده و طبقات تحت عنوان طبقات اصلی با هم گروه­بندی شدند
یافته ­ها:  طبقات اصلی پژوهش شامل «مواجه دوسویه انطباق/عدم انطباق»،«خودمراقبتی» و «مراقبت­ کودک محور» می­باشد. مواجه دوسویه انطباق/عدم انطباق شامل دو طبقه فرعی با عناوین «بروز احساسات مثبت و انطباق» و «بروز احساسات منفی و عدم انطباق» بود. خودمراقبتی، طبقات «رشد فردی»، «بارمراقبتی عینی»، «بارمراقبتی ذهنی» و «انتقال تجارب» را دربر می­گرفت. همچنین مراقبت­ کودک محور با عناوین «مراقبت اجتماعی»، «مراقبت آموزشی»، «مراقبت درمانی» و «مراقبت محیطی» طبقه­بندی شد.
نتیجه ­گیری: نخستین واکنش اغلب مادران بروز احساسات منفی بود، اما برخی از مادران با بروز واکنش­های مثبت به سازگاری دست یافته­اند. مادران با استفاده از مجموعه اقدامات هدفمند، هم از کودک مراقبت کرده و هم به خودمراقبتی پرداخته­اند. آنان در راستای مراقبت از خود و کمک به فرزند، آگاهی و دانش خود را افزایش داده و با شرکت در فعالیت­های اجتماعی و ورزشی، در جهت ارتقای سلامت جسمی و روانی خود تلاش می­کنند.
شماره‌ی مقاله: 3
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: توانبخشی روانی
دریافت: 1400/8/3 | پذیرش: 1400/11/25 | انتشار: 1401/1/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه پژوهش توانبخشی در پرستاری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Rehabilitation Research

Designed & Developed by : Yektaweb